Hol tart a Magyar Bankszövetség digitalizációs javaslatának implementációja? Pontosan hogyan kell értelmezni a 15 perces lakáshitel koncepcióját? Milyen pozitív, hosszú távú hatása lehet a júniusban induló otthonfelújítási támogatási programnak, és milyen gyermekbetegségek ütközhetnek ki a megvalósítás közben? Milyen hatást gyakorol a CSOK Plusz a lakáshitelezésre, meddig lehet fenntartani a jelenlegi kamatszinteket, ha nem csökkennek a hosszú oldali hozamok, és hol van az AI jelenlegi helye a lakossági bankolásban? Többek között ezekről a kérdésekről beszélt Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese, a Magyar Bankszövetség alelnöke a Portfolio Checklist podcastjéban, amelyet a Portfolio Hitelezés 2024 konferenciára kitelepült stúdióban rögzítettünk.
Hat százalék körül lehet Magyarországon a hosszú távú egyensúlyi lakáshitel-kamatszint - mondja Becsei András, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, aki idén két számjegyű bővülést vár a hitelkihelyezésekben. A hitelpiac aktualitásai mellett a nemrég bejelentett infláció alatti díjemelés hátteréről, a megtakarítási piacról és az ügyfélkiszolgálás csatornáinak a változásairól is kérdeztük a bankszakembert.
Bombaként robbant a hír a héten: 15 napról 15 percre csökkentené a lakáshitel-igénylés időigényét a Magyar Bankszövetség. Ez csak a jéghegy csúcsa: ha megvalósulna, akkor az egyúttal a többi banki szolgáltatás és a lakossági hitelezés egészének egyszerűvé, gyorssá és digitálissá válását is jelentené. A Magyar Bankszövetség egy 11 pontos javaslatcsomagot állított össze ennek feltételeként, a benne leírt jogszabály-változtatásokat kérik a kormánytól az önkéntesen vállalt kamatplafonért cserébe. Az alábbiakban e 11 pontos javaslatcsomagot mutatjuk be.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsorban egy témánk volt, ez pedig a Magyar Bankszövetség a Portfolio Banking Technology konferencián bemutatott digitalizációs javaslata. Ez a csomag tartalmazza a bankszektor azon kéréseit, melyeket elvileg a magyar kormány a bankok által önkéntesen vállalt kamatplafonért cserébe támogatni fog. A javaslatcsomagról, valamint arról, hogy az ügyfelek mit tehetnek, hogy elkerüljék a digitalizációs folyamatokkal párhuzamosan felfutó banki csalások oroszlánrészét, Becsei Andrást, a tanulmány társszerzőjét, az OTP Bank vezérigazgató-helyettesét, a Magyar Bankszövetség alelnökét kérdeztük.
Ugrásszerűen megnőtt a csalások száma a banki pénzforgalomban, az adatainkkal való visszaélésre alapuló átverési kísérletek a mindennapjaink részévé váltak. E csalások kivédésére hangzott el öt fontos tanács a Portfolio keddi konferenciáján.
Dübörög a Portfolio Banking Technology konferenciája, az első szekcióban kiemelt helyet kapott a kiberbiztonság, a Magyar Bankszövetség digitalizációs csomagja és a fintech/bigtech kihívás. Becsei András, az OTP Bank és Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese mellett Eölyüs Endre, a Mastercard country managere osztotta meg e témákról gondolatait.
Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese, a Magyar Bankszövetség alelnöke mutatta be a szövetség új digitális javaslatcsomagját a Portfolio Banking Technology konferenciáján. A bankszektor szereplői többek között a kamatplafon bevezetéséért cserébe kérik ennek a csomagnak a támogatását a kormánytól.
A kormány nemrég jelentette be, hogy egy átfogó programot indít az ügyintézési folyamatok digitalizálása érdekében, amelytől hosszú távon egy digitális gazdaság megszületését és az ország versenyképességének növekedését várja. A digitalizáció valóban hatékonyan szolgálhatja a gazdasági fejlődést, ám a stratégia végrehajtása összetett feladat. Ezért megnéztük, mit tanulhatunk egy olyan ország példájából, amely világszinten is a digitális transzformáció éllovasának számít.
Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese és a Bankszövetség alelnöke szerint sérül a versenysemlegesség a magyar piacon a kormány múlt éjjel hozott, megtakarítási piacra vonatkozó döntései miatt – a szakember erről a Portfolio Financial IT 2023 konferenciáján beszélt.
A Magyar Bankszövetség megtartotta éves rendes testületi ülését, amelyen általános tisztújítást tartott, így új elnökséget, felügyelő- és etikai bizottságot választott. Varga Mihály pénzügyminiszter és Kandrács Csaba MNB-alelnök is részt vett az eseményen, a pénzügyminiszter az extra terhek tervezett jövő évi kivezéséről is beszélt, az elmondottakról itt számoltunk be.
Havonta egyszer beül egy bankfiókba, és ügyintézőként dolgozik Becsei András, akit az OTP Bank vezérigazgató-helyettesévé neveztek ki január 1-jével a Retail divízió élére. E szokása jelentősége mellett a jelzáloghitelpiac aktualitásairól, a kamatok alakulásáról, a lakás-takarékpénztári értékesítés újraindításáról és az OTP-fiókok sorsáról is beszélgettünk vele. Arra számít a bankszakember, hogy június 30-án valóban véget ér a kamatstop, és nagy lehetőségeket lát a hitelfelvétel még egyszerűbbé és digitálisabbá tételében. Utóbbiról előadást is tart a Portfolio május 4-ei Hitelezés 2023 konferenciáján, érdemes regisztrálni a rendezvényre.
Hétfőn véget ér a szokásosnál hosszabb iskolai téli szünet és az igazgatási szünet is, ezért aki lemaradt volna a hírekről, annak most összefoglaljuk, milyen fontos, a pénzügyi szektort érintő események történtek az elmúlt három hétben. Az általunk 10 legfontosabbnak tartott hírt gyűjtöttük össze.
Január 1-től jön a váltás, olvasható a Budapesti Értéktőzsde oldalán. A Retail divízió éléről leköszönő Kovács Antal a továbbiakban az OTP igazgatósága tagjaként, az OTP Bank Romania felügyelőbizottsági elnökeként, illetve az OTP Jelzálogbank és az OTP Lakástakarék elnökeként folytatja munkásságát.
Egyszerűbbé, költséghatékonyabbá és környezetileg is fenntarthatóbbá tenné a banki szolgáltatásokat a Magyar Bankszövetség, a pénzforgalomtól a jelzáloghitelekig. Mondhatnánk, csak a bankokon múlik a fejlődés, de nincs így: „A fenntartható bankolás 10 pontja” címmel nemrég közzétett tanulmány egy sor előremutató jogszabály-változást javasol, amelyek egy része jó eséllyel hamarosan megvalósulhat, és messze túlmutat a mindennapi bankoláson.
A Magyar Bankszövetség tagjai 2019 nyarán azzal a céllal kezdték összegyűjteni a szektor digitalizációs javaslatait, hogy a jogalkotó támogatásával az ügyfelek számára azonnal érzékelhető fejlődési folyamatot indítsanak el. A 22 pontos digitalizációs javaslatcsomag egyes elemei mostanra teljeskörűen megvalósultak, egyes javaslatok megvalósítása folyamatban van, míg voltak olyanok is, melyek még nem értek célba.
Jelenleg 1,150 millió lakossági adós él még a moratórium lehetőségével, közülük mintegy 800 ezer adós maradhat benne november 1-jétől a kormány által közzétett jogosultsági feltételek alapján. A jegybankhoz hasonlóan a bankszövetség is arra kér mindenkit, hogy ha teheti, kezdje meg a hitele törlesztését – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták a Magyar Bankszövetség 10 pontos fenntarthatósági javaslatcsomagját. A csomag az elektronikus fizetések adóterheinek eltörlése mellett egy új, kedvezményes korszerűsítési hitel bevezetését, az ügyfelek adataihoz való banki hozzáférés javítását és a közjegyzői díjszabás megváltoztatását is szorgalmazza.
Itt van Amerika új szuperfegyvere.
Lesújtó előrejelzés jelent meg arról, mi vár Magyarországra.
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.